LIFamilies.com - Long Island, NY


RSS
Articles Business Directory Blog Real Estate Community Forum Shop My Family Contests

Log In Chat Index Search Rules Lingo Create Account

Quick navigation:   

what do you spend on groceries monthly?

Forum Opinion Poll
$50.00 - $100.00 17 8.33%
$1oo.oo - $150.00 34 16.67%
more than $150.00 144 70.59%
we eat out alot. 9 4.41%
 

groceries

Posted By Message
Pages: 1 2 [3]

chrisnjoe8108
He's 1!

Member since 8/08

5649 total posts

Name:
Chris

Re: groceries

We eat out on occasion. I cook pretty much everyday. I spend probably around $200 per week on groceries and that is not including going to Costco or BJ's. I also by too much. I hate running out of something.

Posted 8/29/09 12:46 PM
 

dawnygirl25
Growing up soo fast..

Member since 1/06

14917 total posts

Name:
Dawn

Re: groceries

for DD and myself...about $100 a week.

Posted 8/29/09 8:45 PM
 

maymama
my little loves

Member since 8/08

18453 total posts

Name:

Re: groceries

we are a married couple, no kids yet (well, one on the way) and we spend about 50-75 per week. Some weeks we will do a bigger shop, maybe 120. We do eat out maybe 2 nights per week.


I DO expect that price to go up, now that I am preggers, maybe in ice cream alone Chat Icon Chat Icon

Posted 8/30/09 11:15 AM
 

dapnkap
Our 3 angels

Member since 7/07

4824 total posts

Name:
Karen

Re: groceries

We spend about $100-$120 per week for a family of 3 (2 adults and a 1 year old)

Posted 9/2/09 1:09 PM
 

cindy104
This is my "Baby"

Member since 6/08

1522 total posts

Name:
Cindy

Re: groceries

Posted by TreAnt427

We spend about $120-$140 every other week.



same here and just DH, me and 1 pup!

Posted 9/2/09 1:12 PM
 

Finally1108
My two boys

Member since 12/08

3541 total posts

Name:
Angela

Re: groceries

It is just the two of us and we spend around $100 a week. I do my best to buy in bulk when there are sales.

We may eat out 1 a week, we both unfortunatly still buy ourselves lunch everyday... i could only imagine how much $$ we are throwing out the window on lunch alone!Chat Icon

Posted 9/2/09 1:49 PM
 

justme4u
LIF Adolescent

Member since 8/08

575 total posts

Name:

Re: groceries

about 140.00-$150.00 per week for 2 adults and 3 kids. We never eat out. I think it will be less now that the kids are going back to school. They eat all day long and so do their friends!

Posted 9/5/09 12:37 AM
 

Stefanie
♥

Member since 5/05

23599 total posts

Name:
Stefanie

Re: groceries

About 400 a month. That's a family of 4.

Posted 9/5/09 9:02 AM
 
Pages: 1 2 [3]
 

Potentially Related Topics:

Topic Posted By Started Replies Forum
Oriental Groceries in Stonybrook..... MrsERod 6/6/06 2 Families Helping Families ™
Don't buy your groceries here DjPiLL 5/16/06 4 Families Helping Families ™
if you get groceries delivered from fresh direct - question. MrsR 5/15/06 5 Families Helping Families ™
Groceries LulaBell 3/26/06 30 Families Helping Families ™
So I was putting my groceries away.. lvdolphins 11/14/05 2 Pets
Anyone have groceries delivered? JennChris 6/9/05 16 Families Helping Families ™
 
Quick navigation:   
Currently 439318 users on the LIFamilies.com Chat
New Businesses
1 More Rep
Carleton Hall of East Islip
J&A Building Services
LaraMae Health Coaching
Sonic Wellness
Julbaby Photography LLC
Ideal Uniforms
Teresa Geraghty Photography
Camelot Dream Homes
Long Island Wedding Boutique
MB Febus- Rodan & Fields
Camp Harbor
Market America-Shop.com
ACM Basement Waterproofing
Travel Tom

      Follow LIWeddings on Facebook

      Follow LIFamilies on Twitter
Long Island Bridal Shows