|
You must be a logged in user to report a bad post!
| Posted By |
Message |
| Pages: 1 2 [3] |
chrisnjoe8108
He's 1!

Member since 8/08 5649 total posts
Name: Chris
|
Re: groceries
We eat out on occasion. I cook pretty much everyday. I spend probably around $200 per week on groceries and that is not including going to Costco or BJ's. I also by too much. I hate running out of something.
|
Posted 8/29/09 12:46 PM |
| |
|
dawnygirl25
Growing up soo fast..

Member since 1/06 14917 total posts
Name: Dawn
|
Re: groceries
for DD and myself...about $100 a week.
|
Posted 8/29/09 8:45 PM |
| |
|
maymama
my little loves

Member since 8/08 18453 total posts
Name:
|
Re: groceries
we are a married couple, no kids yet (well, one on the way) and we spend about 50-75 per week. Some weeks we will do a bigger shop, maybe 120. We do eat out maybe 2 nights per week.
I DO expect that price to go up, now that I am preggers, maybe in ice cream alone
|
Posted 8/30/09 11:15 AM |
| |
|
dapnkap
Our 3 angels

Member since 7/07 4824 total posts
Name: Karen
|
Re: groceries
We spend about $100-$120 per week for a family of 3 (2 adults and a 1 year old)
|
Posted 9/2/09 1:09 PM |
| |
|
cindy104
This is my "Baby"

Member since 6/08 1522 total posts
Name: Cindy
|
Re: groceries
Posted by TreAnt427
We spend about $120-$140 every other week.
same here and just DH, me and 1 pup!
|
Posted 9/2/09 1:12 PM |
| |
|
Finally1108
My two boys

Member since 12/08 3541 total posts
Name: Angela
|
Re: groceries
It is just the two of us and we spend around $100 a week. I do my best to buy in bulk when there are sales.
We may eat out 1 a week, we both unfortunatly still buy ourselves lunch everyday... i could only imagine how much $$ we are throwing out the window on lunch alone!
|
Posted 9/2/09 1:49 PM |
| |
|
justme4u
LIF Adolescent
Member since 8/08 575 total posts
Name:
|
Re: groceries
about 140.00-$150.00 per week for 2 adults and 3 kids. We never eat out. I think it will be less now that the kids are going back to school. They eat all day long and so do their friends!
|
Posted 9/5/09 12:37 AM |
| |
|
Stefanie
♥

Member since 5/05 23599 total posts
Name: Stefanie
|
Re: groceries
About 400 a month. That's a family of 4.
|
Posted 9/5/09 9:02 AM |
| |
|
| Pages: 1 2 [3] |
Potentially Related Topics:
Currently 311485 users on the LIFamilies.com Chat
|